İsviçre Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

İsviçre Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

İsviçre Uzun Süreli & Öğrenci Vizesi

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Vize Bilgileri

İsviçre Öğrenci Vizesi Nedir?

İsviçre’de üniversite okumak için Avrupa Birliği Schengen bölgesi vatandaşlarına İzlanda, Norveç gibi ülke vatandaşları vize almazlar. Fakat Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı iseniz İsviçre’de eğitim almak istiyorsanız mutlaka vize almak zorundasınız. İsviçre eğitim kalitesi açısından Avrupa ve Dünya’da ilk on içerisinde gösterilmektedir.

Her yıl bağımsız araştırma kurumlarınca yapılan dünyanın en iyi yüz üniversitesi içerisine mutlaka kurumlar sokan bir ülkedir. Bundan dolayı da sıklıkla tercih edilir.

Konu başlığımızdan ilerlemeye devam edelim. İsviçre öğrenci vizesi nedir? Eğitim hayatınız boyunca ülkede kalmanıza izin sağlayan belgeye vize adı verilmektedir. Bu belge sayesinde eğitim hayatınız boyunca bu ülkede barınmanıza oturmanıza izin verilmektedir.

İsviçre Öğrenci Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

İsviçre öğrenci vizesi kendi arasında iki farklı başlık içerisinde değerlendirilmektedir. Bunlardan ilki kısa süreli eğitim vizesi diye geçer. Herhangi bir dil kursu ya da kısa eğitim programı için kısa eğitim izni almanız yeterli olacaktır. Kısa süreli Schengen C vizesi bunun için yeterli olur.

Fakat üç aydan uzun bir eğitim süreci içerisinde olacaksanız Schengen D vizesi almanız gerekir. Uzun süreli öğrenci vizesi için istenen belgeler kısa süreli izinden farklılıklar göstermektedir. Az sonra yayınlayacağımız İsviçre vize formu üzerinden bunları görebilirsiniz.

Kısa süreli öğrenci vizesi üç ay ve kısa süreyi kapsıyor. Bunun yerine turist vizesi alsam, İsviçre’de herhangi bir okula kayıt yaptırsam olur mu? Hayır. Turist vizesi ile öğrenci vizesi tamamen farklıdır. Eğitim için bu ülkede bulunanlar öğrenci oturum izni de almak zorundadır. Bu yüzden turist vizesi ile gidip İsviçre’de eğitim görmek kanunlar tarafından yasaklanmıştır.

İsviçre Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Her ülkede olduğu gibi eğitim izni almak istiyorsanız ilk önemli şart kabul mektubudur. Herhangi bir üniversiteye kayıt başvurusu yapmanız ve karşılığında da okuldan kabul onayı almanız lazım. Herhangi bir okula kayıt olmadan tamam, ben İsviçre’de okumak istiyorum. Vizeye başvurayım. Okulu sonra bulurum diye bir şey yok. İnternet üzerinden online olarak okumak istediğiniz üniversiteye başvurun. Sizlerden istenen belgeleri eksiksiz tamamlayın. Sonrasında da okul duruma göre size kabul mektubu gönderecektir.

Bu kabul mektubu içerisinde tarih, eğitim süresi, adınız soy adınız ve çeşitli bilgiler bulunur. İsviçre öğrenci vizesi başvurularında en önemli evrakınız da bu olacaktır.

Öğrenci vizesine ne zaman başvurulur? Üniversite başlamadan maksimum altı ay öncesinde başvuru yapabilirsiniz. Minimum süre ise 10 hafta olarak belirlenmiş durumdadır. Zira İsviçre öğrenci vizesi uzun dönem izinleri konsolosluk üzerinde 8-10 hafta içerisinde sonuçlanır. Okulunuza veya kursunuza tam zamanında yetişmek istiyorsanız takvime uymanız gerekir.

Her ülkenin vize verme şartları farklılık gösterebilir. İsviçre konsolosluğu vize işlemleri sırasında öğrenciler basit bir şekilde eğitim görecekleri dil üzerinden test edilmektedir.

İsviçre’de öğrenciliğiniz boyunca bir yandan çalışabilirsiniz. İsviçre’de üniversite okurken bir yandan da çalışmak mümkün mü sorusuna en basit yanıt budur. Haftada 15 saat part time çalışabiliyorsunuz. Üniversite bittikten sonra da dilerseniz İsviçre’de kalıp çalışmanız için belli bir süreliğine çalışma izni veriliyor. Bunu uzatmak mümkündür.

Üniversite eğitiminizi tamamladıktan sonra tekrardan İsviçre vize randevu alarak ülke içinde çalışma izni alabilirsiniz. Bu süre ilk etapta 6 ay geçerli olan bir belgedir. İzni alabilmek için şunlar gerekmektedir.

 • İsviçre’de bitirdiğiniz üniversiteye dair diploma veya belgeler
 • Çalışma süreniz boyunca kendinizi maddi olarak idame edeceğinize dair resmi dokümanlar
 • İsviçre yasaları ve yaşam tarzına entegre olabileceğinize dair kanıtlar.

İsviçre Kısa Süreli Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

İsviçre vize işlemleri başlatılmadan önce hazırlanması gereken kimi belgeler bulunmaktadır. Kısa süreli eğitim izni için aşağıdaki dokümanlar gerekmektedir.

 • En az 3 ay süre ile geçerli olduğu bilinen bir pasaport
 • İsviçre’de okurken maddi olarak yeterli olacağınıza dair kimi belgeler. (Banka hesabı vs)
 • İçerisinde kaza sigortasının da bulunduğu seyahat sigortası
 • Kayıt yapılan kurs veya üniversitenin resmi dokümanları
 • 18 yaşından küçük öğrencilerin doğum belgesi ve ebeveynleri tarafından muvafakatname alması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği( ikametgah ve aile bilgilerini içermesi gerekir)
 • Güncel olarak alınmış onaylı öğrenci belgesi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Daha fazla bilgi

İsviçre Uzun Süreli Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsviçre uzun süreli öğrenci vizesi almak için gerekli evraklar, kısa süreli ile benzerlikler gösterir. Fakat bu izni almak için daha fazlası talep edilir.

 • Neden İsviçre’de üniversite okumak istiyorsunuz. Bu motivasyona nasıl eriştiniz. Anlatmanız gerekiyor.
 • Üniversite eğitimi tamamlandıktan sonra İsviçre’yi terk edeceğinize dair güven mektubu sunmanız gerekiyor.
 • Eğitim süresi boyunca gerek sponsorunuz gerek ise sizin eğitim ve gündelik yaşama dair harcamalarınızı karşılayabileceğinize dair kimi kanıtlar.

İsviçre vizesi için gerekli evraklar 2020 yılı için bu şekilde sıralanmıştır. Tüm bunların yanı sıra İsviçre konsolosluğu sizlerden ek dokümanlar isteme hakkını saklı tutmaktadır. Taleplere cevap vermeniz gerekmektedir.

İsviçre Eğitim Bursları Nelerdir?

İsviçre eğitim bursları fırsatları nelerdir? Ülke, her sene Türkiye Cumhuriyeti’nden ülkeye eğitim almaya gelen yüksek lisans öğrencilerine burs vermektedir. Yüksek Lisans için İsviçre’yi tercih eden öğrenciler dokuz ay süre ile bu burslardan yararlanmaktadır. Burslar, bu ülke ile Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen bir çalışma ile dağıtılmaktadır.

İsviçre Vizesi Nereden Alınır?

İsviçre Vizesi tıpkı diğer ülkeler gibi aracı kurumlar tarafından yönetilmektedir. İsviçre vizesi resmi aracı kurumu TLS olarak bilinmektedir. TLS İsviçre vizesi almak isteyenler kurumun Ankara ya da İstanbul şubelerine başvurabilirler. Bunun için online randevu alma şansı vardır.

TLS nedir? İsviçre Hükümeti tarafından vize başvuruları için aracı olan kurumun adıdır. Resmi olarak bu işlere bakmaktadır.

İsviçre Öğrenci Vizesi Ücreti Nedir?

İsviçre için vize başvurusu ücreti 60 Euro olarak ücretlendirilmiştir. Miktar 6-12 yaş arasındaki çocukların başvuruları için 35 euro tutarındadır. Vizeleriniz herhangi bir neden ile ret yanıtı alırsa bu parayı geri isteme gibi bir şansınız bulunmamaktadır.

İsviçre Vize Sponsoru Nedir?

Son olarak vize sponsoru nedir gibi bir konudan da bahsetmek gerekiyor. Vize sponsoru her türlü vize için geçerli olabilir. Fakat Schengen vizesinde daha çok turist ve öğrenci vizesi için kullanılır. Ülke içerisinde veya dışında sizin seyahatiniz için gerekli maddi desteği sağlamayı taahhüt eden kişilere sponsor adı verilmektedir.

Herhangi bir gelire sahip değilsiniz. Fakat İsviçre’ye gitmek istiyorsunuz. İşte bu esnada devreye sponsor giriyor. Ülkede kaldığınız süre boyunca her türlü maddi ve benzeri ihtiyaçlarınızı karşılayacak taahhütlerde resmi olarak bulunuyor. Bu esnada vizeye başvururken sponsorunuz var ise onun da bilgilerini evraklarını hazır tutmalısınız. Kimlik, banka hesapları ve taahhüt mektubu bunun için yeterli olacaktır.

İsviçre öğrenci vizesi 2020 tarihi itibari ile güncel bilgiler yukarıdaki gibi sıralanmıştır. Her türlü soru ve sorununuzda şirketimize ulaşabilirsiniz.

İsviçre Öğrenci Vizesi

İsviçre Öğrenci Vizesi

İsviçre Konsolosluğu

İsviçre Konsolosluğu

İsviçre vizesi

İsviçre vizesi

İsviçre dil kursu Vizesi

İsviçre dil kursu Vizesi

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu