İsviçre Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

İsviçre Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

İsviçre Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

İsviçre Çalışma izni Nasıl Alınır?

İsviçre gerek ekonomisi gerek adalet sistemi ve korunmuş doğası ile Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Dünya’da da ilk yirmi arasında kendisine yer bulur. Hal böyle iken her yıl yüz binlerce insan yeni iş imkanları için bu ülkeyi tercih ederler.  Bununla beraber çeşitli tavsiyelerde de bulunacağız.

İsviçre Federal Cumhuriyet olarak bilinir. 26 Özerk kanton bölgesinden oluşmuştur. Kanton bölgeler dış işlerinde İsviçre’ye bağlıdır. Fakat iç işlerinde ise özerk yapılarını muhafaza edeler. Yani bu ülkeye çalışma izni için başvurmak kanton bölgelere göre farklılıklar gösterir. Her birinin kendi içerisinde farklı şartları ve kuralları bulunmaktadır.

İsviçre, Avrupa Birliği üyesi değildir. Lakin Avrupa Birliği serbest dolaşım vizesini ülkesinde uygulayan ülkedir. Yani İsviçre vizesi almak demek bir nevi Schengen bölgesi ülkelerinde de serbest dolaşım hakkına sahip olmanız demektir.

İsviçre çalışma izni almak bir nevi oturum izni de almaktır. Sizlere İsviçre oturum izni türleri nelerdir bunun bilgisini vermek gerekiyor.

İsviçre Oturum İzni Çeşitleri Nelerdir

Kısa Süreli Oturum İzni (L tipi İsviçre Vizesi):  L tipi oturum izni 1 yıl geçerli olan vizedir. İhtiyaç duyulması halinde 2 yıla kadar uzatılabilir. Bu oturum iznini almak için bir şirkette maaşlı olarak çalışmanız gerekmektedir. Lakin aksi durumda da bu izne başvurmanızın önü açıktır. Herhangi bir firmada çalışıyorsunuz ya da firma sahibisiniz. İşinizi değiştirmek zorunda kaldınız. O zaman L tipi İsviçre vizesi güncellemenizi de yapmanız gerekmektedir.

Geçici veya İlk Oturum İzni (B tipi İsviçre Vizesi): B tipi İsviçre vizesi ilk defa İsviçre’ye gelenlerin alabileceği bir vize türüdür. Normal şartlar altında bir yıl geçerli olan vize oturma kimlik kartı iş şartlarına göre uzatılabilmektedir. B tipi izin, L tipi izne göre daha yüksek detaylar içerebilmektedir. Her kantonda farklı şartlar olmakla beraber ortak noktalar şunlardır. İsviçre’de yaşayacağınız süre boyunca maddi gereksinimlerinizi karşılayacağınıza dair belgeler sunulması gerekir. Çalıştığınız şirketten resmi dokümanlar istenir. Son olarak öğrenciler de B tipi vize alabilirler. Bunun için İsviçre’de kabul edildikleri üniversiteden kabul mektubu gibi detaylar istenmektedir.

Daimi Yerleşim İzni (C tipi İsviçre Vizesi):  C tipi oturum izni nedir? Bu vize daimi oturma ve çalışma vizesi olarak bilinmektedir. Bu hakka sahip olmanız için İsviçre’de en az 10 yıl boyunca ikamet ettiğinize dair belgeleri iletmeniz gerekmektedir. Kanada ve Amerika’da beş yıl yaşamak da yeterli olacaktır. C tipi İsviçre vizesi izni aldıktan sonra ülkede istediğiniz her türlü ticari faaliyeti yapabilirsiniz. Süresiz daimi izin olarak bilinen C tipi vize almak diğer izinlere göre zorlu süreç olarak bilinir.

Sınır Ötesi Vizesi (G tipi İsviçre Vizesi): Aslında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarını pek de ilgilendirmeyen vize türüdür. İsviçre’ye komşu ülkelerden bu ülkeye çalışmaya gelen çalışanlar tarafından sıklıkla kullanılır. G tipi vize asla oturum vizesi değildir. İsviçre’de çalışıp komşu ülke ülkelerin sınır bölgelerinde yaşayan kimseler içindir. İsviçre’de hayat maliyetleri oldukça yüksektir. Doğal olarak çalışanlar bu ülkede kalmak yerine bir iki saat ötede olan ülkelerine dönmek isterler. Bundan ötürü de G tipi vize almak isterler.

N tipi İsviçre Vizesi: Bu ülkeye sığınmacı olarak gelen kimselere verilen oturum iznidir.

S tipi İsviçre Vizesi: Çeşitli politik sebeplerden ötürü ülkede korunma altına alınacak kimseler S tipi vize almaktadır.

İsviçre Çalışan Ailesi İçin Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

İsviçre’de çalışma izni aldım. Ailemi götürebilir miyim? Ülkede oturma izni olan kimseler beraberinde ailelerini götürebilir mi? Sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de budur.

Cevap, evet olacaktır. İsviçre’de oturum izni olan bir kimse eşi ve 18 yaşını aşmamış çocuklarını beraberinde ülkeye götürebilir. Lakin bunun için ayrı bir başvuru yapmak gerekmektedir. Eğer kimse yukarıda belirtilmiş olan B veya C tipi vizeye sahip ise ülkeye getirdiği aile bireyleri de herhangi bir işte çalışma izni almış olurlar. Aile bireyleri oturma izni aldıktan sonra sizinle aynı haklara sahip olur. Eşiniz sizinle beraber çalışma iznine tabi tutulur. Aşağıdaki bilgileri önem ile takip ediniz.

Bu izin için İsviçre vize evrakları aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

 • Asıl vize sahibi kişinin son bir yılda maaş ödeme makbuzları onaylı ibraz edilmiş şekilde sunulmalıdır.
 • Kişi, herhangi bir şekilde borçsuzluk kağıdı almak zorundadır. Herhangi bir şahıs veya kuruma borcu olmadığını belgeler ile sunmalıdır.
 • İsviçre’ye beraberinizde getirecek olacağınız aile bireyleri hakkında adil sicil belgesi
 • Aileniz ile beraber yaşayacağınız ev için hali hazırda devam eden kira kontratı
 • İsviçre’de yaşayacağınız süre boyunca aileniz için yaptıracağınız sigorta poliçesi

İsviçre Oturum İzni Almak İçin Gerekli Belgeler

İsviçre oturum izni almak için 2020 yılı güncel evrak ve belgeler aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

 • İsviçre online vize başvuru formu (tamamen doğru bilgiler ile doldurulmuş bir şekilde)
 • Son on yıl içerisinde alınmış ve önümüzdeki altı ay için geçerli olduğu bilinen bir pasaport
 • Yakın zamanda çekilmiş güncel biyometrik fotoğraflar (2 adet)
 • İsviçre’de çalışacağınız kurum tarafından sizlere sunulan sözleşme kontrat örneği
 • Çalışacağınız firma hakkında genel bilgiler
 • Başvuran şahsın özgeçmişi ve üniversite diploması belgeleri
 • İşvereninizin sunacağı işe kabul mektubu, aynı zamanda o iş için neden sizin tercih edildiğiniz bilgileri
 • Şahsınıza dair e-devlet üzerinden alınacak adli sicil kaydı.

İsviçre konsolosluğu veya aracı kurumlar kimi zaman tüm bu evrakların üzerine çeşitli ek belgeler isteme hakkını saklı tutmaktadırlar.

 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (burada aile bireylerinizin de bulunduğu çeşitli resmi belgeler talep edilebilir.
 • Evlilik veya boşanma resmi dokümanları
 • Eğer başvuran şahıs 18 yaşından küçük ise o zaman aile tarafından verilecek bir izin kağıdı.
 • İsviçre’de yaşadığı süre boyunca entegrasyon yapmaya yarar sağlayacak dil becerisine dair çeşitli sorular.

İsviçre Çalışma Vizesi Ücreti Nedir?

İsviçre çalışma vizesi 2020 güncel ücreti nedir? Diğer vize ücretlerinden farklı değerlendirilmemektedir. Vize gideri için konsolosluğa ödeyeceğiniz ücret 60 Euro olarak belirlenmiştir. Olur, da vizeniz reddedildi. Bu parayı geri isteme şansına sahip değilsiniz. Vize ücreti giderlere harcanmaktadır.

İsviçre Çalışma Vizesi Başvuru Sonuçları Ne Zaman Çıkar

Çalışma izni vize başvuru sonuçları ne zaman çıkar. Diğer vizelere göre daha uzun ve detaylı değerlendirilen oturum izni 8-10 hafta içerisinde çıkmaktadır. Benzer durum turist vizeleri için en fazla 12-15 gün arasında bilinmektedir. Bu yüzden başvuru yapacaklara en büyük tavsiye iş başlangıçlarından en az 10 hafta içerisinde başvuru yapmalarıdır. Aksi takdirde izniniz yetişmeyecek iş yeriniz ile çeşitli sorunlar yaşayacaksınız.

İsviçre vize başvuru için ne yapmam gerekiyor. İsviçre konsolosluğu iletişim ile bu sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Aynı zamanda ülke, Türkiye için TLS denen aracı kurumu resmi vasi olarak tayin etmiş durumdadır. TLS resmi adresi üzerinden İsviçre vizesi hakkında merak edilenler yanıta kavuşmaktadır.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu