İsviçre Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

İsviçre Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

İsviçre Vizesi Gerekli Evraklar

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Vize Bilgileri

İsviçre Vize

İsviçre vize uygulaması İsviçre’ye seyahat edecek tüm T.C vatandaşlarının tabii tutulduğu bir uygulama olmaktadır. Kısa süreli veya uzun süreli olarak iki ayrı kategoride pek çok çeşidi bulunan bu vize, umuma mahsus pasaport sahibi T.C vatandaşları için zorunlu olmaktadır. Fakat, kısa süreli bir seyahat planlanmışsa ve kişinin pasaportunda geçerli bir İsviçre Schengen vizesi varsa, ülkeye giriş yapabilmektedir. İsviçre vizesi, umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin hepsi için zorluyken, hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahipleri 180 gün periyodu içinde 90 günlük bir seyahat yapacaksa, vize uygulamalarından muaf tutulmaktalardır.

İsviçre vizesi başvurusu, konsolosluklara gidilerek direkt olarak yapılmaz. Bunun yerine İsviçre Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezi ofislerine gidilerek yapılabilmektedir. Böyle kişiler, konsolosluklarda şahsen bulunma gereksinimi duymadan vize başvurularını kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

Ancak bu durumda göz önünde bulundurulması gereken bir husus bulunmaktadır. İsviçre için kısa süreli vizeler, Schengen kategorisinin içerisinde değerlendirilir ve Schengen vize başvurularında biyometrik bilgi beyanı yapmak da zorunludur.  Başvuran kişinin VIS adı verilen veri tabanı sistemlerinde güncel bir parmak izi bildirisi bulunmuyor ise vize başvuru merkezi tarafından başvuru sahibi adına alınmış İsviçre vize randevusu gününde ve saatinde İsviçre konsolosluğa giderek gerekli parmak izi, elektronik imza ve fotoğraf bildirimi gerekliliklerini de yerine getirmelidir. Tüm bu gereklilikler yerine getirildiği takdirde, vize başvuruları kolay ve zahmetsiz bir şekilde yapılabilmektedir.

İsviçre Vizesi Kategorileri

İsviçre vize başvuruları, kişilerin seyahat amaçlarını destekleyecek kategoride yapılmaktadır. İsviçre vizesi, uzun ve kısa süreli olmak üzere iki ayrı kategoride bulunmaktadır.

1-Uzun Süreli İsviçre Vizeleri;

-İsviçre Oturum İzni

İsviçre Aile Birleşimi Vizesi

-İsviçre Öğrenci D Vizesi

2-Kısa Süreli İsviçre Vizeleri;

-İsviçre Turistik Vize

-İsviçre Ticari Vize

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi

-İsviçre Schengen C Vize (Öğrenci)

-İsviçre Transit Vize

Her iki kategorideki bütün vizeler için İsviçre vize ücreti de farklılıklar göstermektedir. Kişilerin başvuru yapacakları kategoriyi doğru bir şekilde belirlemesi, vize başvurularının onaylanması için de pozitif bir sebep olmaktadır.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre Schengen bölgesi üyesi olmaktadır. Dolayısıyla da bu ülkeye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İsviçre Konsolosluğu’na Schengen vizesi için de başvuru yapmalıdırlar.

Schengen vizesi, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Estonya, Fransa, Danimarka, Yunanistan, Macaristan, Finlandiya, İtalya, Litvanya, Hollanda, İzlanda, Polonya, Slovenya, Portekiz, Norveç, İspanya, İsveç ve İsviçre de geçerlidir.

Schengen vizesi, seyahat edilecek Schengen üyesi ülkelerde en fazla 90 gün kalma hakkı tanıdığından, ticaret ya da çalışma amaçlı seyahatler için uygun olmayacaktır.

-İsviçre’de ailesi olan ve randevularını önceden almış Suriyeli vatandaşlar, Arapça olan tüm belgelerini yeminli tercüman vasıtaları ile İngilizceye çevirmek zorundadır. Bu kişiler eğer kendilerini İngilizce, Türkçe ya da Almanca ifade edemiyor ise vize başvuru işlemleri için yanında konuşmaları tercüme edecek bir kişi ile gitmelidirler.

İsviçre Konsolosluğu’na başvuruda bulunurken Türkiye ve İsviçre resmi tatilleri (Kurban Bayramı, Noel, Paskalya, Yılbaşı, Şeker Bayramı) nedenleri ile işlem sürelerinin uzaması söz konusu olabileceği için başvuruların bu tarihlere denk gelip gelmediğini göz önünde bulundurulmalıdır.

-18 yaşından küçük (reşit olmayan) bireyler vize başvurularını anne ve baba tarafından ya da yasal yaşı ile beraber ya da bu kişilerin iznini gösterir muvafakatname ile yapmalıdırlar.

-Vize başvurularında kullanılacak seyahat belgesinde (pasaportta) vizelerin belirtileceği en az iki boş sayfanızın olmaması durumlarında, başvurular yapılmadan önce yeni bir pasaport alınmalıdır.

İsviçre Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsviçre’ye seyahat edecek olan T.C vatandaşları vize başvurularını İsviçre Konsolosluğu’na konsolosluk tarafından yetki verilmiş kurumlara (TLS Contact) gibi kurumlar ile yapılabilmektedir.

İsviçre Konsolosluğu kısa zamanlı seyahat amacı taşıyan vize başvurularını (istisnai durumlar haricinde) doğrudan olarak kabul etmemektedir.

Fakat uzun süreli İsviçre vizesi (oturum izni, çalışma izni ve aile birleşimi) başvuruları söz konusu olduğunda İsviçre Konsolosluğu’na şahsen başvurular yapılması gerekir. (Vize başvurularınızı yapmadan evvel İsviçre Konsolosluk arayarak bu bilgileri teyit ediniz)

İsviçre vize başvurusu, aracı kurumlarla yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkili İsviçre Konsolosluğu’na aittir.

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İsviçre vizesi için gereken belgeler; başvuruda bulunacak kişilerin gerçekleştireceği seyahatin amacını, seyahat masraflarını destekleyen maddi kaynakların biçimini ve başvuru sahiplerinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren bağların varlığını kanıtlayıcı belgeler olması gerekir. İsviçre Schengen Turistik vize başvurularında kesinlikle şahsi banka hesabı dökümü (geriye dönük 2-3 aylık), ticari vize talebinde kesinlikle şirket banka hesap dökümü (geriye dönük 2-3 aylık) sunulması gerekmektedir.

İsviçre Konsolosluğu’na hitaben yazılan dilekçede bütün masrafların kimin tarafından karşılanacağı ve seyahat amaçlarının ne olduğunu ve İsviçre’de talep edilen kalma süresi özellikle de belirtilmelidir. Ev hanımları ve öğrenciler seyahat masraflarını karşılayacak sponsorun birinci dereceden yakını olması da gerekmektedir. Seyahat masraflarını bir sponsor karşılıyor ise dilekçenin yanında ayrıca bir sponsorluk yazısı da hazırlanması gerekir. Eğer seyahat masraflarını birinci dereceden yakın olmayan bir kişi karşılayacak ise neden birinci dereceden bir yakının karşılayamadığı belirtilmesi gerekir. Ticari amaçlı İsviçre seyahatlerin masrafları şirketler tarafından karşılandığına dair şirketlerin antetli kağıdına dilekçe hazırlanması gerekmektedir.

Aile, arkadaşlık ziyareti ve turistik vize için gerekli en önemli evraklardan birisi de İsviçre’deki bir yakınınızdan alacağınız davetiye olmaktadır. Bu davetiyenin, davetiye gönderilen kişinin bilgilerini, gidiş amaçlarını, davetiye gönderenin açık adresi ve telefon bilgilerini de içermesi gerekir. Daveti gönderen kişi eğer ki İsviçre vatandaşı ise İsviçre oturma izninin fotokopisi de gerekmektedir. Davetiye e-posta ya da faks ile gönderilebilmektedir.

İsviçre Konsolosluğu gerek duyması durumunda vize başvuru sahiplerinden ek evrak talep etme hakkına da sahiptir. Bu ve buna benzer durumlarda taraflarınıza gereken bilgilendirmeler de yapılacaktır.

Biyometrik Verilerin Alınması

Schengen üye ülkeler toplulukları 25 Eylül 2014 tarihi itibari ile Schengen vize başvurularının kabullerinde biyometrik bilgi kaydı sistemlerine geçmiştir. Bu tarihten itibaren gerçekleştirilecek Schengen vize başvurularında ise başvuru sahiplerinin biyometrik bilgilerini ibraz etmesi mecburi kılınmaktadır. Biyometrik bilgilerin ibrazı esnasında temsilciler başvuru merkezlerinde hazır bulunacaktır ve bilgilerinizin ibrazı sırasında sizlere de asistanlık yapacaktır.

Biyometrik bilgi kayıtları ile Schengen vizesi alımı sonrası VIS ibareli Schengen vizesi ile 5 sene içerisinde parmak iziniz tekrardan alınmayacaktır. Böylelikle de İsviçre vizesi için yapacağınız başvurularda şahsen başvuru yapmayabilir, sizlerin yerine vize merkezleri işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

İsviçre Konsolosluk, İsviçre vizesi için yapılan yeni bir İsviçre vize başvurusunda Avusturya’nın VIS’ini kabul etmemektedir.

İsviçre vizesi başvurularınıza uygun hazırlanması gerekli evrakların detaylı listesine ve İsviçre için vize başvurusu işlemleri hakkında en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek adına İsviçre Konsolosluğu telefon ile iletişime geçerek detaylı bilgileri almanızda kolay olacaktır.

İsviçre Vizesi Başvuruları Seyahat Amaçlarına Göre Nasıl Yapılır?

İsviçre turistik vizesi, İsviçre ticari vize, İsviçre aile ziyareti vizesi, İsviçre öğrenci vizesi, İsviçre transit vize dahil olmak üzere bütün İsviçre vizesi kategorilerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahatler için vize başvurusu gerçekleştirilir. İhtiyacınız olan vize türü İsviçre’ye yapacağınız seyahatlerin amaçlarına bağlı olmaktadır. Eğer ki İsviçre’de arkadaşınız ya da akrabanız bulunuyor ise arkadaş ziyareti vizesine başvurabilirsiniz. İsviçre’de bir iş toplantısına davetliyseniz ya da ticari amaçlı bir fuara katılacaksanız da ticari vize, amacınız İsviçre’nin turistik bölgeleri gezmek ise de turistik vize talebinde bulunabilirsiniz.

İsviçre vizesi taleplerinde eğer ki 25.09.2014 sonrası Schengen vizesi aldıysanız 5 sene boyunca şahsen başvurulara gitmeniz ve parmak izi vermeniz de gerekmemektedir. 12 yaşın altında olan çocukların parmak izi vermesine de gerek yoktur.

İsviçre Vizesi Başvurusu İçin Randevu Almam Zorunlu Mudur?

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren İsviçre vizesi başvurularında bulunan bireylerin biyometrik veri işlem kaydı yaptırması gerekmektedir. Bütün ülkelerin dahil olmaya başladığı bu biyometrik veri sistemlerine son 5 sene içerisinde kayıt yaptıran bireyler için tekrar biyometrik veri merkezine de gitmeleri gerekmemektedir. Parmak izi bilgilerini beyan edebilmeniz için de sizlere uygun olan randevu tarihi ve saati temsilciler tarafından planlanmaktadır.

İsviçre vizesi taleplerinde en az 1 tane online formu doldurarak vize randevusu almanız gerekmektedir. Eğer ki bu konuda bir tecrübeniz yok ise tamamen İngilizce olarak doldurmanız gereken bu formları vize merkezlerinin vize uzmanlarıyla beraber doldurmanız vizelerin sonucunu olumlu yönde etkileyebilecek bir unsur olmaktadır. Fakat İsviçre vizesinin sonuçlarına dair nihai karar İsviçre Konsolosluğu insiyatifi altında olmaktadır.

İsviçre Vize Randevu

İsviçre vizesi randevusu, kısa bir süre kategorisine giren vizeler için (turistik vize, ticari vize, transit vize, aile ziyareti vize) başvuru sahipleri adlarına yetkilendirilmiş ofisler tarafından alınan bir konsolosluk randevusu olmaktadır. Randevuyu aracı kurum yetkililerinin almasının nedeni, kısa süreli vize başvurularının direkt başvuru sahibi tarafından yapılmaması olmaktadır. Konsolosluk randevu günlerinde başvuru belgeleri konsolosluk yetkililerine verilerek başvuru prosedürü başlatılmaktadır. Başvuru belgeleri teslim edilmeden evvel, işlemlerin başlatılabilmesi adına da vize harcı ödenmesi gerekir. Başvuru sahibi, randevu gününde konsolosluğa giderek parmak izin prosedüründen geçmektedir. Eğer ki kişi daha önce bir Schengen vizesi almış ve biyometrik bilgi beyanını yapmış ise (son 5 sene içerisinde) konsolosluk randevu gününde orada bulunmasına da gerek olmamaktadır.

İsviçre Vizesi Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

İsviçre vize başvuruları, başvuru belgelerinin konsolosluğa iletilmesi itibari ile 5-15 gün içinde karara bağlanmaktadır. Belirtilen bu süreç, İsviçre Konsolosluğu yoğunluğuna, başvuru yapılan vizenin kategorisine ve güncel başvuru ücretinin ödendiği tarihe göre değişebilmektedir. Vize ücreti ödenmemiş başvurular işleme alınmamaktadır. Vize başvurusu öncesinde randevu alınması da zorunlu olmaktadır.

İsviçre Vize Ücreti

İsviçre vizesi ücreti, başvuru yapılan kategori, başvuru yapan şahsın yaşı, talep edilen vizenin geçerlilik süresine bağlı olarak da farklılaşmaktadır. 24 Ekim 2007 tarihinde yürürlüğe girmiş bir uygulama nedeniyle, vizelerin ücreti yetişkinler ve çocuklar için ayrı olarak belirlenmiştir. Vizenin başvurusu için talep edilen bu ücretler, İsviçre Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

İsviçre Vize Başvurusunun Reddi

Vize başvuruları için gereken belgelerin hazırlanarak sunulması, biyometrik veri bildirimlerinin yapılması ve vize harç ücretlerinin ödenmesi işlemlerinin peşinden, vizeler için başvurunun karar aşamasına geçilmektedir. Bu aşamada esas yetkili tek birim İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu ve İsviçre Ankara Büyükelçiliği’dir. Şayet konsolosluk, kişilerin vize başvurusunu reddetmiş ise bu durum başvuru sahiplerine imzalı ve kaşeli bir mektup vasıtası ile iletilecektir. Böyle bir durumda başvuran kişi konsolosluğa bir itiraz mektubu yazabileceği gibi, tekrar ikinci bir başvuruda da bulunabilmektedir. Vizenin başvurusunun reddedilmesi durumlarında İsviçre vize başvuru ücretlerinin iadesi de söz konusu değildir.

İsviçre Vize Başvuruları Hangi Durumlarda Reddedilir?

İsviçre vize başvurularını kabul ve reddetme yetkisi sadece İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. İstanbul Başkonsolosluğu, bazı durumlarda kişilerin vize başvurularını kabul etmemektedir. Kişiler daha önce aldığı bir vizede kural ya da süre ihlali yapmış ise maddi durumu gösteren evraklar yeterli görülmez ise otel ve uçak rezervasyonları ibraz edilmemiş ise başvuru evraklarında da eksiklik var ise İsviçre vizesi başvuruları reddedilebilir.

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi

İsviçre aile ziyareti vizesi almak isteyen kişiler tüm evraklarını hazırladıktan sonra İsviçre Konsolosluğu’na başvuru yapabilmektedir. Aile ziyareti vizesi kişilerin İsviçre’de ikamet eden yakınlarının ziyaretlerine gitmek için alınan bir vize türü olmaktadır.

Aile ziyareti vizeleri kişilere en fazla 180 günlük olarak verilmektedir. Bu süre içinde 90 günlük bir konaklama sağlanabilmektedir.

İsviçre Konsolosluğu bu vizelerin başvurularını alan birimdir. Bunun dışında ise hiçbir kurum İsviçre vizesi vermek ile yükümlü olmamaktadır.

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsviçre aile ziyareti vizesi için gereken evraklar;

-İsviçre aile ziyareti vize başvuru formu

-TC kimlik yazan nüfus cüzdanı fotokopisi

-Biyometrik parmak izi taraması

-Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliğini koruyan pasaport

İsviçre vize talep dilekçesi, şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben yazılmış seyahat amacını ifade etmesi ve İngilizce, Almanca olarak sunulması da önemlidir

-2 tane 35-45 ölçülerinde arka fonu beyaz olan güncel hali yansıtan biyometrik fotoğraf

-Maaş bordrosu son 3 aylık dökümü ve en az 5000 Türk Lirası bakiyesi olan, orijinal kaşeli ve imzalı göstergedir

-SGK Hizmet Dökümü 4A, 4B, 4C kişilerin uygunluk durumlarına göre verilmektedir

İsviçre Aile Birleşim Vizesi

Bu vize, İsviçre’de yaşayan aile bireylerinin yanına ya da eşin yanına yerleşmeyi planlayan T.C vatandaşlarının başvuruda bulunması gereken bir vize olmaktadır. Aile birleşim vizesi sayesinde İsviçre’de yaşayan kişi, reşit olmayan çocuklarını da yanına kolaylıkla alabilmektedir. Bu konu hakkında dikkat edilmesi gereken nokta, kişi aile bireyinin yanına yani İsviçre’ye gittikten sonra, o kişi ile beraber yaşamalıdır. Aksi takdirde aile birleşim vizesi geçersiz sayılacaktır. Bu vize, İsviçre Ulusal Vizesi sayıldığından dolayı direkt olarak İsviçre Konsolosluğu vize başvurusu yapılması gerekir. Aracı kurumlar vasıtası ile aile birleşim vizesi başvurusu yapmak da mümkün değildir.

Yapılacak aile birleşimi, başvuru tarihi itibari ile 5 sene içerisinde gerçekleştiriliyor olmalıdır. 12 yaş ve altındaki çocuklar için bu süre 1 sene olarak belirlenmiştir. İsviçre aile birleşimi sonrasında eğer ki ailenin bir arada yaşamaması için geçerli bir sebep gerçekleşir ise (boşanma gibi), bireylerin ayrı yaşaması, vize üstünde olumsuz bir etki yaratmamaktadır.

İsviçre Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar

Aşağıda belirtilen İsviçre vizesi için gerekli belgeler yeni yıla göre düzenlenmiş olup, belgelerin orijinalleri ve fotokopileri de beraber ibraz edilmelidir.

Başvuru sahibi İçin;

-Pasaport

İsviçre Vize Başvuru Formu

-4 tane biyometrik fotoğraf

-Uluslararası evlilik kaydı (eğer ki evlilik başka bir ülkede gerçekleşmişse)

-T.C kimlik kartı fotokopisi

-İkametgah belgesi

-Tam tekmil nüfus kaydı

İsviçre’de Yaşayan Birey İçin;

-İkametgah belgesi

-Banka hesap dökümü

-Maaş bordrosu

-Kimlik Bilgileri

Bunların dışında her iki eşten de şayet var ise daha önceki evliliklerini gösteren belge, çocuklar hakkında bilgileri gösteren belgeler ve her iki eşe ait sağlık sigortası belgeleri de ibraz edilmelidir.

İsviçre vizesi hakkında bilmeniz gereken ana detaylar bu şekilde olmaktadır. Sizlerde bu hususları yerine getirdiğiniz takdirde olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

İsviçre vizesi için gerekli evraklar 2020

İsviçre vizesi için gerekli evraklar 2020

İsviçre vizesi için hesapta ne kadar para olmalı

İsviçre vizesi için hesapta ne kadar para olmalı

İsviçre Vize Ücreti 2020

İsviçre Vize Ücreti 2020

İsviçre Konsolosluğu vize

İsviçre Konsolosluğu vize

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu